Бухоро шаҳрида анъанавий “Ипак ва зираворлар” халқаро фестивали ўтказилади
“Ипак ва зираворлар” халқаро фестивали мамлакатимиз ва хорижда ўз мухлисларига эга йирик воқеалардан бирига айланиб улгурди.
Бу йил мазкур анжуман 25-26 май кунлари ўтказилади.
Фестиваль Бухоро вилояти туризм салоҳиятини кенг тарғиб қилиш, сайёҳлар оқимини кўпайтириш,халқимизнинг бой моддий-маънавий меросини асраб-авайлаш ва ривожлантириш,шунингдек, сайёҳлик,ҳунармандчилик ва маданий соҳалардаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш мақсадларига хизмат қилади.
Бугун ташкилотчилар фестивални янада жозибали ва қизиқарли ўтказиш учун сўнгги тайёргарлик ишларини амалга оширишмоқда.
Халқаро анжуманнинг очилиш маросими машҳур “Лаби ҳовуз” мажмуасида ташкил этилади.
Фестивальдастуридан зардўзлик, ипак гиламчилиги, бадиий ва миниатюра санъати, темирчилик, мисгарлик ва бошқа анъанавий соҳаларга ихтисослашган ҳунармандларнингмаҳорат дарслари, миллий ва спорт ўйинлар тақдимоти, тасвирий ва амалий санъат галереяси, ўзбек фильмлари намойиши, фольклорансамблларнинг чиқишлари ва бошқа қизиқарли воқеалар жой олган.
Мақом кечаси, модалар намойиши, “Палов сайли” миллий таомлар танлови каби тадбирларни бухороликлар ва шаҳар меҳмонлари ҳамиша орзиқиб кутади.
“Бухоро вилояти туристик ва инвестицион салоҳияти” мавзуидаги бизнес форумида мамлакатимиз ва хорижий давлатлар тадбиркорлари ўзаро манфаатли ҳамкорлик лойиҳаларини муҳокама қилиш имкониятига эга бўлади.
Миллий қадриятимиз - ўзбек кураши бўйича мусобақа ҳам катта қизиқиш уйғотиши кутилмоқда.
“Ипак ва зираворлар” халқаро фестивали “Арк” мажмуасида намойиш этиладиган катта концерт дастури билан якунланади.

В Бухаре пройдет традиционный международный фестиваль «Шелк и специи»
Международный фестиваль «Шелк и специи» успел превратиться в одно из крупнейших мероприятий, популярных как среди отечественной, так и среди зарубежной публики. В этом году он состоится 25-26 мая.
Фестиваль направлен на продвижение туристического потенциала Бухарской области, привлечение потока туристов, сохранение и приумножение богатого культурного наследия узбекского народа, а также дальнейшее развитие международного сотрудничества в сфере туризма, ремесла и культуры.
В эти дни организаторы фестиваля осуществляют последние подготовительные работы, чтобы сделать мероприятие еще более красочным и запоминающимся.
Церемония открытия состоится на знаменитой площади Ляби-Хауз.
В рамках фестиваля пройдут мастер-классы ремесленников, специализирующихся на золотошвейном, шелко-ковродельном, художественном, миниатюрном искусстве и других традиционных направлениях, состоятся презентации национальных и спортивных игр, будет открыта галерея изобразительного и прикладного искусства, организованы показы узбекских национальных фильмов, выступления фольклорных ансамблей и многое другое.
По традиции, жители и гости Бухары с нетерпением ждут вечера макома, показа мод и конкурса национальных блюд «Палов сайли» («Праздник плова»).
В бизнес-форуме на тему «Туристический и инвестиционный потенциал Бухарской области» предприниматели Узбекистана и зарубежных стран смогут обсудить взаимовыгодные проекты в различных сферах.
Ожидается, что соревнования по национальному виду спорта – Кураш вызовут большой интерес участников фестиваля.
Международный фестиваль «Шелк и специи» завершится гала-концертом, который пройдет в спортивном комплексе «Бухара».